Soustruhy jsou obráběcí stroje, s jejichž pomocí zhotovíte osově souměrné obrobky. Ty mohou být z kovu, z plastu i ze dřeva, a co víc, soustruh se může stát vaším koníčkem i kamarádem.

Domácí soustružení

Soustruh patří spolu s vrtačkou k nejčastějším strojům ve vybavení domácích dílen. Není totiž problém pořídit mechanismus menších rozměrů, s nímž lze zhotovovat i výrobky z kovu nebo ze dřeva, které se uplatní v domácnosti, na chalupě, případně jako dárek našim blízkým.

obrábění bronzu

Soustružení je obráběcí proces relativně snadný, zvládají ho studenti středních strojírenských škol již v prvním ročníku a tak není nic obtížného vyzkoušet něco podobného i doma. Češi jsou navíc mistři řemesel, jsou známí po celém světě svou šikovností a vynalézavostí.

Soustružené nohy ke stolkům – zájem o výrobky z masivního dřeva je opět v kurzu a spolu s ním i trend ladit interiér domácností do venkovského selského stylu, který se již tradičně zobrazuje nejvíce v Rakousku a ve Švýcarsku v alpských usedlostech. Dřevo je teplé a útulné a působí mnohem lépe na psychiku, nežli kombinace kovu a skla nebo plastických hmot. Z tvrdého dřeva si můžete sami vyrobit dle své fantazie a potřeby i nohy ke konferenčnímu stolku, botníku, nočnímu stolku nebo stolu v dílně či v pracovně.

Soustružené úchytkysoustružnický nůž pro obrábění kovu i dřeva se v domácí dílně uplatní i pro výrobu různých úchytek a kování. Takto lze opracovat ocel, slitiny hliníku i mědi anebo pochopitelně opět tvrdé dřeviny.

soustružené zábradlí

Soustružené zábradlí – balkonové, terasové či schodišťové zábradlí si rovněž můžete vyrobit sami a ušetříte za velmi nákladné a pracné výrobky z truhlářské dílny. Inspiraci můžete opět nalézt v sousedním Rakousku nebo v Itálii, většina domů v alpských regionech si tuto tradici uchovává po staletí a nemají na ni příliš velký vliv moderní trendy.