Světlo dokážeme vnímat poměrně dost rychle a tak zaznamenat, že se někde něco v provozu děje. Buď je zde nějaká překážka, omezení, chodec, jedoucí dopravní prostředek a podobně. Zkrátka na silničních komunikacích se rozhodně vyplatí být dobře viděn a dobře vidět na cestu před sebou, kde máme dostatečný přehled a čas na reakce. Proto je velmi důležité udržovat svoje vozidlo ve správném technickém stavu, aby neohrožovalo ostatní účastníky provozu a zároveň bylo dostatečně přehledné. Výhodou dnešní doby jsou prakticky otevřené non-stop čerpací stanice a obchodní domy, kde je poměrně velká nabídka základních žárovek. Mnohdy i těch nejlepších produktů na trhu, které dokážou svým výkonem překvapit.
šišatá žárovka

Pozor na správný výběr

V podstatě se dá říci, že sice nabídka žárovek je skutečně rozsáhlá a je na druhou stranu pravda, že dopravní prostředek potřebuje až neskutečné množství interiérových a exteriérových svítidel s vhodným osvětlením. Pro automobil budeme vždy vybírat autožárovky s 12 V napětím, nákladní vozidla pak budou mít jednou tak vyšší – 24 V. Každý prostředek má svůj manuál a také jiný druh součástek. Ani výběr správných žárovek není výjimkou a právě tato příručka je stěžejní materiál, jak si správně vybrat daný druh. Kromě napětí je dobré se zaměřit na světelný tok a příkon. Dobré je pak dále pouvažovat i o barvě světla, která bude nejlépe vyhovující.
toyota světlomet
Světelný tok – určuje intenzitu světla žárovky, a pokud jsou skutečně kvalitní, tak se bude jeho hodnota pohybovat od 1 500 lumerů výše. S takovým světlem neuděláme chybu.
halogenová žárovka
Příkon – podle nějakého ustanovení, je povolený maximální příkon 55 W, jen výjimku zaznamenáme u H4, kdy je hranice posunuta na 60 W.
Žárovky lze zakoupit i jednotlivě, takže není nutné při každé výměně vadného kusu zakupovat nové sady, které pak nevyužijeme. Jen ještě rada závěrem, určitě je důležité mít na vozidle žárovky s homologačním symbolem ve tvaru písmene E, jen takové se dají používat na území celé Evropské unie a my nebudeme mít žádný problém s místními orgány policie.