I když výkon klesá, stále investoři jako zběsilí dluhopisy nakupují. Jejich cena pak dramaticky roste. Co toto chování naznačuje?
Státní dluhopisy v zemích, ve kterých je kvalitní investiční rating (to je například USA či Německo), se označují za tak zvané bezrizikové aktivum. Dalo by se říci, že práce investorů spočívá v tom, že s rizikových aktiv se přesouvá právě na tuto formu aktiv. Mezi riziková aktiva řadíme například akcie.
pokles výnosů dluhopisů
Tento přístup je však zcela logický, neboť celosvětově momentálně sílí obavy z příchodu recese. Na tuto hrozby již reagují nějakou dobu i centrální banky a snižují jako první úrokové sazby.
I když nebudete mít žádné ekonomické vzdělání, jistě byste dokázali zodpovědět otázku, zda záporné úroky jsou právě v souladu se základními ekonomickými principu. To znamená, jednoduše řečeno, vy si půjčíte, a ještě za to dostanete zaplaceno. Trošku se to zdá pro nás, jako pohádka, ve které je všechno opačně, ale v podstatě o tom všichni sníme.
Tak je na čase přestat snít, protože toto se aktuálně děje. Pro celý finanční trh je to však nikoli sen, ale totální noční můra. Ovšem na trhu se již objevila reakce na tuto nastalou situaci a jedna z dánských bank na trhu oznámila, že začne poskytovat hypotéky na dobu deseti let s úrokem –0,5 %.
výpočet výsledné ceny hypotéky
Když se analytici podívali ještě dál, zjistili, že i Nordea má v plánu aktuálně poskytovat hypotéky s tímto úrokem, ale její odvaha je ještě větší, protože se rozhodli pro období třiceti let!
Odborníci se shodují na tom, že pokud budou poklesy výnosů státních dluhopisů pokračovat nebo pokud alespoň setrvají v negativním pásu, nízké úrokové sazby budou ještě podpořeny centrálními bankami, není model záporných hodnot na úrocích prakticky žádnou utopií.
Jeden z viníků situace
Jedním z faktorů, který tuto situaci má na svědomí, je, že se snažíme již v tuto chvíli řešit finanční krizi a řešit její šílený dopad, který by nás mohl čekat. Aby se dalo předejít recesi a zároveň nastartovat hospodářský růst a držet inflační cíle, je potřeba snížit ze strany bankéřů úrokové sazby až k nule či dokonce právě níže.