1. Sportovci se při hlavní disciplíně věnují oblastem: drezuře, parkurovému skákání a překážkovému dostihu.
2. Mimo tyto disciplíny je velmi populární královská hra Pólo.
Zjednodušeně lze tento sport nazvat jako hokej na koni. Každý tým má čtyři hráče a jeho cílem je vstřelit branku protivníkovi. Za každou branku získává bod. Zápasy se hrají v krátkých časových intervalech.
3. Hra Gymkhama testuje jezdecké dovednosti a výdrž. Jedná se o závodění na krátkých tratích s překážkami.
4. Podobné hry, včetně Barelových závodů a slalomu jsou svižné a hodně zábavné.
5. Na koních se hraje i košíková, zvaná El pato. Hrají dvě mužstva po čtyřech jezdcích.
6. Pushball se říká hraní fotbalu na koních. Každý hráč ze sedla řídí svého koně tak, aby postrkoval míč hrudí či končetinami do protivníkovy branky.
Dostihy
Překážkové dostihy testují sílu, kondici, rovnováhu, ovládání i odvahu jezdce i koně. Dostihy v dnešní podobě hledaly základ v Británii.
Nejoblíbenější dostihy se běhají v Británii a Irsku. Koně cvičí na drahách tréninkových center, které jsou plné překážek. Je propracován důkladný Dostihový řád.
Dostihové závody jsou nejen přehlídkou koní, ale i společenskou událostí. Pro ženy ukázkou klobouků, deštníků či kostýmů, pro muže možností vsadit si nemalý finanční obnos na svého favorita. Což souvisí s multimilionářským dostihovým průmyslem ve Spojených Státech.
Na závody se připravují plnokrevníci a jejich jezdci z celého světa.
S dostihy je spojován pojen Steeplechase, což jsou těžké dostihy přes přírodní překážky. Ve světě nejsou příliš oblíbené, nicméně Česká republika se může pyšnit největším steeplechase v Evropě. Velká pardubická je obávaná pro příliš těžké překážky skrývající nebezpečí pro samotné jezdce i koně. Rok 2009 a 2010 byl pro Velkou Pardubickou výjimečný. Dostih dvakrát vyhrál žokej Josef Váňa.