Budování konzumní společnosti s sebou přineslo i komercionalizaci celé řady „nedotknutých“ koutů naší republiky. Tam, kde dříve býval hustý les, u kterého se pásli jeleni téměř jako na kýčovitém obraze venkovských malířů, dnes můžete najít parkoviště či průmyslovou zónu. Naštěstí se to netýká jihočeské oblasti kolem téměř šedesát kilometrů dlouhé romantické řeky Nežárky. Právě pro její přírodní divokost je tato řeka vyhledávanou mezi vodáky i trampy, kteří využívají možností řady kempů a tábořišť v její blízkosti.
řeka, splav
 
Kde začít
 
Milovníci přírodních krás, sběru hub či borůvek mohou využít tuto oblast i pro skutečně odpočinkový víkendový pobyt. Ideálním začátkem pro víkendové toulání je jihočeské městečko Stráž nad Nežárkou. Leží mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem, a proslavila jej operní pěvkyně Emma Destinová, žijící v tamním zámku od roku 1914 do své smrti v roce 1930. Od zámku vede dobře značená turistická cesta vedoucí Vaňkovskou ulicí směrem k dětskému táboru Nežárka, před kterým ovšem uhnete do leva a ocitnete se u zatopené pískovny, která svou průzračnou vodou a břehem z jemného písku láká ke koupání. Po příjemné koupeli se vydejte po cestě západním směrem a asi po půl kilometru narazíte na romantickou říčku. Jde o umělý vodní kanál, který nechal v druhé polovině šestnáctého století vybudovat Jakub Krčín a nazval jí Novou řekou. Dnes je tato spojnice Lužnice a Nežárky schovaná mezi hustými stromy, vedle kterých ovšem vždy vede nějaká cestička, kterou vytvořili zdejší rybáři. Po proudu se tak pohodlně dostanete až na soutok Nové řeky a Nežárky, kde je malý ostrůvek vybízející ke slunění.
les, mech
Po dalším kilometru se dostanete ke splavu, pod kterým se dá skvěle vykoupat či po kamenech přejít na druhý břeh do rekreačního střediska.
Ubytovat se můžete buď přímo zde, nebo v okolních penzionech, které jsou v dosahu do patnácti minut chůze.
Pokud se vydáte do této oblasti v červnu či červenci, nezapomeňte jít na borůvky. V okolních lesích jich je opravdu hodně.