Jedno z předních a zároveň nejposlouchanějších českých rádiových stanic často mluvili o vánocích. Během hodinového poslechu se rádiová stanice o vánocích zmínila osmkrát. Nejednalo se o nic divného, bylo to v době adventu. V době adventu, v době, která je prezentovaná jako krásným obdobím očekávání společných chvil strávené s těmi, na kterých nám záleží.

procházející se pár

Nicméně všech osm vánočních vstupů bylo spojeno se slovem stres. Hodina poslechu v posluchači vyvolala pocit, že pokud není ve stresu, je to vlastně špatně. V podstatě stresoval vlastní poslech rádio a vyvolával pocit toho, co ještě se všechno musí stihnout udělat, zařídit.  Vyvolalo to myšlenku, že být ve vánočním stresu vlastně je „in“.

A přitom jsou vánoční svátky, nebo by měly aspoň být, obdobím klidu a pohody. Podíváme-li se kolem sebe, vidíme spěchající lidi. Často chceme vánoční ideál: mít uklizeno, dodržet tradice, napečeno, navařeno. Ale je to skutečně ideál, který chceme, nebo se jedná o stav, do kterého nás dostaly média, sociální sítě, okolí? V časopisech, na internetu najdeme velkou dávku rad, jak se stresu před vánoci vyhnout. Ale není to spíš, že si v tom stresu libujeme?  

Než se honit s luxem po bytě spolu s prachovkou, by bylo určitě lepší se o úklid podělit s ostatními členy rodiny a ten čas společného úklidu si tak trochu užít. Večer pak nemusíme padnout únavou, ale užít si hezký večer třeba se svařákem na vánočních trzích.

O vánočních nákupech by se dalo mluvit dlouho. Když vidíme přeplněné nákupní košíky, bylo by možná na místě si uvědomit, že žaludek máme jen jeden a že Vánoce nejsou svátky obžerství. Přeplněné stoly, ledničky, co se skoro nedají zavřít. Zkusme si všeho dopřát s rozumem. Vždyť místo vánočního přejídání je lepší jít třeba na brusle, na procházku.
dívka s bruslemi

A asi to nejdůležitější. Nesrovnávejme. Sousedka má upečeno víc druhů cukroví? Víc uklizeno? Berme se víc individuálně. Je to těžké v dnešní době plné sociálních sítí. Ale vánoční čas, stejně jako jakýkoli jiný čas, je pouze náš čas. A až děti vyrostou, budou raději vzpomínat na sáňkování s rodiči, než na to, jak jejich rodiče unavení sedí před televizí a nabírají síly na další stresový den.