To, že je saunování zdraví prospěšné, o tom není žádných pochyb, o tom svědčí i jeho obliba, a to nejen tam, kde vzniklo, tedy ve Finsku, ale rozšířilo se i po celém světě. Zkusme si nastínit vše, co nám infra saunanabízí a v čem je našemu tělu i duchu prospěšná.
Jak samotný název napovídá, tento druh saunování má něco společného s infrazářením. Na rozdíl od běžné sauny, tak jak ji asi všichni známe, nesetkáte se zde s párou, rozžhavenými uhlíky ani vědrem s vodou, kdy díky přilévání vody na horké kameny vzniká ona pověstná pára. Základem všeho je samozřejmě teplo, a to až do teploty kolem padesáti stupňů Celsia. Hlavní princip infrasauny je prohřávání vnitřní části těla.
panáček v sauně
Na rozdíl od běžné sauny vám postačí panely uzpůsobené k vydávání potřebného tepla a nemusíte mít ani obavy z toho, že by vám to nějak výrazně finančně zatížilo váš rodinný rozpočet. Navíc nemusíte ani dlouho čekat, než dojde k potřebnému zahřátí místnosti na požadovanou teplotu, to nastává vlastně ihned po uvedené panelu do provozu. Ani starost o infrasaunu není nijak náročná a vůbec se nemusíte obávat nežádoucí vlhkosti, neboť princip tohoto saunování je na rozdíl od běžného tzv. na sucho.
veřejná sauna
Každý zdravý jedinec se může takto vyhřívat, opatrní by měli být ti, kdo trpí nějakým zdravotním handicapem, např. mají vyšší krevní tlak nebo problémy se srdíčkem. Ti by se měli vyvarovat příliš vysokých teplot.
Co se týká vlivu na zdraví, možná vás napadnou pochyby ohledně působení infračervených paprsků, nebylo vědecky dokázáno, že by měli nějaký negativní vliv na zdraví, příp. způsobit nějaké závažné onemocnění. Naopak výborně působí na problémy pohybového aparátu a dělá dobře při bolestech zad.
Jako u všeho ostatního, i zde platí, že nic se nemá přehánět, využití dvakrát týdně po dobu zhruba třiceti minut je ideální.