Dnes najdeme pergolu prakticky na každé zahradě. Hodí se obzvláště během horkých letních dní, kdy pomáhá vytvářet stinný koutek, kde se můžeme ukrýt před pálícím Sluncem a zároveň být stále venku na čerstvé vzduchu. Vzhledem k její rozšířenosti není divu, že je vyráběna v mnoha nejrůznějších provedeních, ať už co se týče vzhledu či použitého materiálu. A jednotlivé typy jsou samozřejmě jinak drahé. Pro běžného člověka to může být snadno matoucí. Tím, co i dnes hlavně rozhoduje, je i u pergoly cena. A je pochopitelné, proč. Koneckonců, každý typ vyžaduje poněkud jiné nástroje a má jinou náročnost výroby. Navíc i různý materiál je různě drahý. Jaké jsou tedy faktory, které určují konečnou cenu?

pergola s kulatou střechou

V první řadě je to samozřejmě již zmíněný materiál. Je jasné, že dřevo bude stát výrobce trochu jinou částku než kov, a ten se zase bude lišit od plastu. Toto pak bude reflektováno i v konečné ceně, kterou za ni bude požadovat. Pak je to také náročnost zpracování. Některé typy je možné lehce vyrábět sériově, jiné vyžadují větší péči. A i u těch prvních se může lišit. Odvíjí se to nejen od použitého materiálu, ale také od tvaru a vzhledu konečného výrobku.

klasický typ pergoly

V neposlední řadě zde máme rozměry. Ty mohou být různé, od malé zástěny až téměř po stěnu. Je pak jasné, že čím větší je, tím více materiálu na ni bylo nutné použít, a tím bude tedy dražší. I proto bychom měli pořizovat jen tak velkou pergolu, jak skutečně potřebujeme.

Všechny tyto faktory dohromady pak tvoří konečnou cenu, za kterou bude prodejce své zboží nabízet. Na nás pak je, zda ji přijmeme, nebo se poohlédneme někde jinde. Firem, které je vyrábí, je totiž poměrně dost, a výběr je tak široký. Jen je potřeba pochopit, že vždy musí cenou výrobku pokrýt jeho náklady a dosáhnout i určitého zisku. Jen tak mohou na trhu dlouhodobě přežít.